Stravovací desatero
1. Vše začíná už ráno, kdy jen málokterá rodina je schopna vést dítě k pravidelné snídani. Ta je však zásadní, neboť nastartuje metabolizmus dítěte na celý den. Děti do jídla nenuťte, učte je snídat po malých porcích. Při snídani je třeba pokrýt nedostatek tekutin po noční pauze, který se může projevit vyšší únavou dítěte, nepozorností či bolestí hlavy.
2. Nepravidelný příjem stravy je odrazem dnešní uspěchané doby, kdy se často i rodiče stravují velice chaoticky. Dítě však kvůli svému růstu potřebuje pravidelnou stravu (5 – 6 denních dávek jídla), čímž zabráníte pocitům nekontrolovatelného hladu a nárazovému přejídání.
3. Mléčné výrobky, zelenina, ovoce, maso, ryby, luštěniny, celozrnné pečivo a další základní potraviny jsou pro vaše dítě to nejlepší.
4. Důležitý je také vhodný a dostatečný výběr nápojů. Doporučený příjem tekutin se u dětí pohybuje od 25 do 50 ml denně na kilogram hmotnosti při stoupajícím věku od 2 do 16 let. Potřeba závisí na teplotě a vlhkosti vnějšího prostředí a na tělesné aktivitě dítěte. Kromě vody se doporučuje pít také ovocné čaje, vhodné jsou nápoje s ovocnými či zeleninovými šťávami, případně obohacené vitaminem C nebo jinými nutričními látkami, např. jodem.
5. Omezte u dětí příjem potravin s vysokým obsahem živočišných tuků (tučná masa, uzeniny, máslo, sádlo, klasické tavené sýry, konzervované potraviny apod.) – obsahují mnoho nebezpečných nasycených mastných tekutin a cholesterolu, uzeniny obsahují dusitany. V tavených sýrech je sice obsažen vápník, nicméně kvůli tavicím solím je z nich špatně využitelný. Dejte přednost rostlinným tukům – vedle vitaminů obsahují více nenasycených mastných kyselin, které chrání kardiovaskulární systém a neobsahují cholesterol.
6. Zařaďte do jídelníčku mořské ryby, alespoň jednou v týdnu. Ryby obsahují důležité mastné kyseliny typu omega-3, jod, flór a vitaminy A a D. V rámci možností upřednostňujte jako způsob přípravy vaření, dušení, pečení, méně vhodné je smažení.
7. Dbejte na pestrost stravy a příjem dostatečného množství vlákniny. Celozrnné obilniny obsahují důležité sacharidy, vlákninu, zinek, železo, vápník, vápník a vitaminy B1 a B6. Ovoce a zelenina poskytují kromě vlákniny nezbytný vitamin C, provitamin A, draslík, vápník, hořčík a železo. Luštěniny jsou vynikajícím zdrojem vlákniny, vitaminů skupiny B, rostlinných bílkovin. Že luštěniny vašim dětem nechutnají? Není nutné připravovat pouze klasickou čočku na kyselo či hrachovou kaši, luštěniny můžete podávat ve formě pomazánek, polévek a salátů.
8. Nenechte děti jíst příliš mnoho sladkostí (max. tři sladkosti týdně).
9. Nezapomeňte na pohyb; je prevencí obezity, kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky a řady dalších onemocnění.
10. Snažte se alespoň večeři jíst jako rodina pohromadě. Jezte v klidu, v sedě a jídlo si náležitě vychutnejte. Společné stolování rodinu nejen nasytí, ale i stmelí!